Six Figures Under

Personal Finance Made Public

  • About
    • Our Story of Paying Off Six Figures of Debt
    • We’re Debt Free!
    • Contact
    • Favorites
    • Guest Posting
  • FRUGAL LIVING
    • at HOME
    • FRUGAL FOOD
      • cooking from SCRATCH
      • growing & PRESERVING
      • Grocery Shoppping
      • Food Storage
      • other ways to SAVE on food
      • Quarantine Food Storage Challenge
    • with KIDS
    • SPENDING wisely
    • NO-SPEND month
    • Feats Flops & Funnies
    • ATTITUDE is everything
    • Holidays
  • FINANCES
    • Budgeting
    • Guide to Getting a Month Ahead Financially
    • Our Financial Situation
    • Personal Finance Made PUBLIC
    • Financial Safety Nets Series
  • DEBT
    • Smash Debt GUIDE
    • Getting STARTED
    • MOTIVATION
    • SPECIFIC Situations
    • Debt Smash-athon
    • Staying ON TRACK
    • OUR Repayment Updates
  • EARNING EXTRA
    • Start a BLOG
    • More on BLOGGING
    • Earning on ETSY Series
    • Earn Gift Cards with Swagbucks
    • AIRBNB Hosting
    • OTHER Ways to Earn Extra
  • Shop
You are here: Home / FRUGAL FOOD / Grocery Shoppping / December 2020 Monthly Grocery Haul

December 2020 Monthly Grocery Haul

December 19, 2020 by Stephanie 3 Comments

I debated about doing a grocery haul this month.  Not just a post/video, but doing a grocery shopping trip at all!  We have lots of produce from our summer and fall garden and plenty of food storage.  There wasn’t really much that we needed, but I went ahead and shopped just to replenish our food storage.

For those who are new here, I do my grocery shopping a little different than many people.  Instead of shopping from a menu and buying exactly the things I’ll need for our monthly meals, I shop according to what’s on sale and what we’re running low on.  I like to be well-stocked on the ingredients we use regularly AND the things we store for our long-term food storage.

In addition to the things I knew we were low on, I was eager to see what seasonal items were on sale. This time I restocked some canned veggies like corn, diced tomatoes, and French cut green beans.  We don’t use canned veggies all that often, but they are perfect for long-term food storage, as canned food lasts indefinitely.  I ordered diced tomatoes from Sam’s Club before I knew that they were going to be a super great price at Winco.  I’ve never seen them that low ($.46) since we’ve lived in California.

I got chocolate covered raisins, M&Ms, and Hershey kisses for Christmas.  They are much cheaper per ounce to buy them from Sam’s Club.  I divvy them up into smaller bags to go into stockings.

If you want to head into the store with me, you can watch the video below, otherwise just checkout the price list below that!

Winco– $186

  • Whole wheat bread $1.88 x 10 = $16.80
  • Frozen berries (64 oz) $6.98 x 2 = $13.96
  • Baby carrots (2 lb) $1.88 x 2 = $3.76
  • Fresh cranberries (12 oz) $1.48 x 4 = $5.92
  • Bagels (6 ct) $2.48 x 3 = $7.44
  • Mini marshmallows $.98
  • Regular marshmallows $.98 x 2 – $1.96
  • Cookies $1.38 x 4= $5.52
  • Hot dogs $2.94 x 2 = $5.88
  • Buns $1.78
  • Brown sugar (2 lb) $1.38 x 2 = $5.52
  • Sweeten condensed milk $1.38 x 4 = $5.52
  • Cooking spray $1.38 x 2 = $2.76
  • Creamed corn $.50 x 8 = $4.00
  • Saltines $1.18 x 2 = $2.36
  • Oyster crackers $1.18 x 4 = $4.72
  • Diced tomatoes $.46 x 24 = $11.04
  • Green beans $.50 x 36 = $18.00
  • Corn $.50 x 12 = $6.00
  • Spaghetti sauce (24 oz) $.88 x 12 = $10.86
  • Christmas Sixlets candy $2.98/lb x 1.8 lb = $5.36
  • Mini chocolate chips $2.88/lb x 3.7 lb = $10.66
  • Potatoes (10 lb) $2.98
  • Sugar (25 lb) $11.98
  • White beans (25 lb) $20.68

Sam’s Club $177

  • Honey (40oz x 2) $12.94
  • Minced garlic (48 oz) $3.98
  • Butter (4 lb) $7.26
  • Gala apples (5 lb) $4.46
  • Raisins (30oz x 2) $8.98
  • Granny smith apples (5 lb) $4.88
  • Hershey kisses (52 oz) $9.98
  • Apple juice (96 oz x 2) $4.48 x 2 = $8.96
  • Mandarins (5 lb) $4.98 x 3 = $14.94
  • Ranch dressing (40 oz x 2) $9.93
  • Strawberry jam (64 oz x 2) $5.48
  • Peanut butter (40oz x 2) $6.98 x 4 = $27.92
  • Peaches (105 oz) $6.98 x 2 = $13.96
  • Chocolate covered raisins (54 oz) $10.98
  • M&Ms (62 oz) $10.78
  • Chocolate chips (72 oz) $7.92
  • Diced tomatoes (12 cans) $6.98 x 2 = $13.96 (shipped)

I wasn’t sure what I was going to buy this time, but it turned out to be a good shopping trip.  We stocked up on some food storage items and we will stay pretty well within our grocery budget in December.

What are your biggest struggles with your grocery budget right now?

Filed Under: Grocery Shoppping

« Real Family Budget Update — November 2020
Want Help Lowering Your Grocery Spending in 2021? Introducing Grocery Budget Hero! »

Comments

  1. Erin says

    January 4, 2021 at 2:53 pm

    You and your daughter are twins! Such a cute helper! Thanks for sharing your grocery haul. We’re in the middle of moving out-of-state so our grocery budget is all over the place!

    Reply
  2. Sandy says

    December 25, 2020 at 9:09 pm

    That’s smart of you to have accepted that invitation! And you helped to reduce food waste!

    Love the idea of a brunch club, once schools are back in session.

    Reply
  3. Becca says

    December 19, 2020 at 12:09 pm

    My children are out of school for the summer. On the last day of my son’s classes, the school asked all of the parents to go “shopping” in their music room – earlier this year they’d started a Brunch Club and then Covid hit, and with it nearly two terms of remote learning, so they had cases and cases of leftover food. Very few people were interested, but I came away with about 15 boxes of cereal (if we don’t eat it all before it goes stale we’ll feed it to the sheep), some baked beans, soup, crackers, fruit cups, instant oats, muesli, some spreads . . . In all a couple hundred dollars worth of groceries for free. I could have taken more but I knew we’d be struggling to store what I took! It was all close to its use-by so the food banks wouldn’t take it; but none of it is food that actually goes ‘off.’

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube

Our Big Goal

Want to start a money making blog?  You don't need to be a tech wizard!  Here's the step-by-step photo tutorial!  You can do this!

Top Posts

  • 🥛 7 Smart Ways to Use Almost Expired Milk (Don't throw it out!)
    🥛 7 Smart Ways to Use Almost Expired Milk (Don't throw it out!)
  • Homemade Powdered Laundry Detergent with Zote
    Homemade Powdered Laundry Detergent with Zote
  • 🍅Homemade Tomato Sauce from Tomato Puree 🍅
    🍅Homemade Tomato Sauce from Tomato Puree 🍅
  • We're Doing Something Big and We Need Your Help
    We're Doing Something Big and We Need Your Help
  • Why I don't freeze soup (and what I do instead)
    Why I don't freeze soup (and what I do instead)
  • Why My First Blog Failed-- Don't Make These Mistakes
    Why My First Blog Failed-- Don't Make These Mistakes
  • My #1 Garage Sale Pet Peeve-- Don't Make This Mistake!
    My #1 Garage Sale Pet Peeve-- Don't Make This Mistake!
  • Easy Homemade Pie Crust in Bulk-- Frugal Festivities Day #12
    Easy Homemade Pie Crust in Bulk-- Frugal Festivities Day #12

Find it On AMAZON!

Now there is a simple and powerful way to track your blogging income and expenses to know exactly how profitable you are!

READER FAVORITES

Expert Tips to Save Money on Road Trips
How and Why to Live on Last Month's iIncome
Earning on Etsy Series
How to Set Up a Self-Hosted WordPress Blog

Copyright © 2013-2023 Six Figures Under

Privacy Policy · Copyright © 2023 ·Tasteful Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in