Six Figures Under

Personal Finance Made Public

  • About
    • Our Story of Paying Off Six Figures of Debt
    • We’re Debt Free!
    • Contact
    • Favorites
    • Guest Posting
  • FRUGAL LIVING
    • at HOME
    • FRUGAL FOOD
      • cooking from SCRATCH
      • growing & PRESERVING
      • Grocery Shoppping
      • Food Storage
      • other ways to SAVE on food
      • Quarantine Food Storage Challenge
    • with KIDS
    • SPENDING wisely
    • NO-SPEND month
    • Feats Flops & Funnies
    • ATTITUDE is everything
    • Holidays
  • FINANCES
    • Budgeting
    • Guide to Getting a Month Ahead Financially
    • Our Financial Situation
    • Personal Finance Made PUBLIC
    • Financial Safety Nets Series
  • DEBT
    • Smash Debt GUIDE
    • Getting STARTED
    • MOTIVATION
    • SPECIFIC Situations
    • Debt Smash-athon
    • Staying ON TRACK
    • OUR Repayment Updates
  • EARNING EXTRA
    • Start a BLOG
    • More on BLOGGING
    • Earning on ETSY Series
    • Earn Gift Cards with Swagbucks
    • AIRBNB Hosting
    • OTHER Ways to Earn Extra
  • Shop
You are here: Home / FRUGAL FOOD / Monthly Grocery Shopping – August 2019

Monthly Grocery Shopping – August 2019

August 16, 2019 by Stephanie 6 Comments

Want to see what we buy in our monthly grocery shopping for our family of 7?  Here's everything we bought in August!

After years of questions about how we feed out family on such a small grocery budget, I started sharing our family’s monthly grocery hauls.

I do my grocery shopping a little different than a lot of people.  I don’t shop from a menu.  I generally don’t shop from sales flyers.  I don’t shop frequently.  I just shop for ingredients that we’re lacking.  That means I don’t buy everything every month.

Also, while this is our main monthly grocery shopping trip, I will make a few smaller trips throughout the month for things like milk and produce and great deals I find.  If we grab pizza or any other form of eating out, it usually comes from this same budget too.

In August we wanted to get some freezer meals made, so on the way to the grocery store we planned a freezer meal session.  I printed out a stack of recipes and my daughter read through them and helped me compile a list as I drove!  Not very organized, but it worked!

July’s Grocery Haul

As usual, you can watch/listen to our grocery haul, or just scan the list below!

UPick Farm Produce Haul– $32

As you can see in the picture we got tomatoes, zucchini, butternut squash, spaghetti squash, lemon cucumbers, bell peppers, jalapenos, Armenian cucumbers, cantaloups, and watermelons.

When you arrive at the farm, they weigh your vehicle and check how many people you have with you.  They direct you to the fields that are open for picking and let you help yourself.  Some of the produce like the squahes and melons are pre-picked and readily available in big produce bins.  Everything else you pick yourself.

On your weigh out they weigh your vehicle again to find the difference.  You pay $.30 per pound with a $30 (100 lb) minimum.  We just barely squeaked by above the minimum at 105 lb, which was exactly what we were aiming for since we were leaving town a few days later and wouldn’t have time to do much canning and freezing before we left.

Winco Haul– $118

  • Fresh pineapple $1.98
  • Penne pasta (16 oz) $.78 x 4 = $3.12
  • Potatoes (10 lb) $2.48
  • Bowtie pasta (16 oz) $.88 x 2 = $1.76
  • Chow mein noodles $1.56 x 2 = $3.12
  • Frozen corn (16 oz) $1.11 x 4 = $4.44
  • Frozen berries (16 oz) $1.88 x 2 = $3.76
  • Hashbrowns (16 oz) $1.06 x 2 = $2.12
  • Steak fries (16 oz) $1.06
  • Frozen whole green beans (16 oz) $1.37
  • Frozen French cut green beans (16 oz) $1.11 x 2 = $2.22
  • Yams $.88/lb x 5.18 lb = $4.56
  • Limes $.20 x 5 + $1.00
  • Refried beans $.88 x 4 = $3.52
  • Tomato sauce (29 oz) $.98 x 4 = $3.92
  • Tomato paste (15 oz) $.77 x 2 = $1.54
  • Diced tomatoes (15 oz) $.58 x 12 = $6.96
  • Spaghetti sauce (24 oz) $.88 x 6 = $5.28
  • Salsa (16 oz) $1.48 x 2 = $2.96
  • Salsa verde (16 oz) $1.48
  • Cream of chicken soup (26 oz) $1.28 x 2 = $2.56
  • Cream of mushroom soup (26 oz) $1.28 x 2 = $2.56
  • Green chilis (4 oz) $.58 x 4 = $2.32
  • Roma tomatoes $.98/lb x 4.82 = $4.72
  • Onions (3 lb) $1.98
  • Ginger root $2.78/lb x .12 lb =$.33
  • Baby carrots (2 lb) $1.88
  • Carrots (2 lb) $.88
  • Celery $.78
  • Small avocado $.88 x 2 = $1.76
  • Kidney beans $.65 x 2 = $1.30
  • Strawberries $1.48/lb x 2 = $2.96
  • Dill $8.79/lb x .01 lb = $.09
  • Red grapes $1.37/lb x 2.03 lb = $2.78
  • Tortillas (35 oz) $2.79 x 3 = $8.37
  • Bagels $1.98
  • Whole wheat bread $1.78 x 12 = $21.36

Sam’s Club– $123

  • Elbow macaroni (6 lbs) $4.98
  • Shredded cheese (5 lbs) $11.74 x 2 = $23.48
  • Ground beef ($2.33/lb) = $22.23
  • Boneless skinless chicken breasts ($1.67/lb) = $10.54
  • Boneless skinless chicken breasts ($1.67/lb) = $10.64
  • Romaine $3.38
  • Apples (5 lb) $4.98
  • Peanut butter (2 x 40 oz) $6.98
  • Cottage cheese (3 lb) $4.98
  • Sour cream (3 lb) $4.42 x 2 = $8.82
  • Bananas (3 lb) $1.23 x 3 = $3.69
  • 2% Milk $2.39 x 3 = $7.17
  • Cream cheese (48 oz) $7.87
  • Spinach (16 oz) $3.28

So our total spending on monthly grocery shopping was $273.  Since we budgeted $450 for groceries this month, that leaves $177 for mid-month shopping trips or eating out.

How about you?

  • I would love to hear how your grocery shopping is different or similar!
  • I would also love to hear what types of videos you’d like to see in the future.

Filed Under: FRUGAL FOOD, Grocery Shoppping

« Debt Smash-athon JULY Progress Report
5 Money-Saving Tips for Back-to-School Clothes Shopping at the Thrift Store »

Comments

  1. Katie says

    September 5, 2019 at 12:51 pm

    Where is the upick farm? We live in the Sacramento area. That sounds awesome!

    Reply
    • Stephanie says

      September 6, 2019 at 5:23 pm

      It’s Davis Ranch in Sloughhouse! Here’s the site: https://www.davisranchproduce.com

      Reply
  2. Emma says

    August 28, 2019 at 1:58 pm

    Holy, I’m so jealous at how cheap everything is! One bag of onions costs me $5.50, gallon of milk $4.98, 10 lbs of potatoes is $9.27

    Reply
  3. Liz says

    August 20, 2019 at 6:26 pm

    I love to hear more about your plans for Batch cooking. I only ever seem to do chilli or Bolognese. It’s so handy to have good food on hand.

    Reply
  4. Rebecca says

    August 20, 2019 at 4:42 am

    I shop somewhat more like you. I dont really meal plan. I shop for items we need or will run out of in the month (i.e. tea bags, coffee and spices). I typically do look at the sales flyers to see if anything we regularly use is on sale so I can pick it up. I am not a major coupon clipper but I do clip digital to add to my Kroger card. The bulk of our grocery shopping is done at Kroger since it is less than 2 miles from my home. Aldi is 45 minutes from home and I don’t get there as much as I did before we moved 6 years ago. Anyway we “meal plan” based on what we have meaning we eat at home every night and figure it out every day as we go. It has always worked for us. In the summer time we purchase a lot of fresh fruit and veggies. I wish we had a place like you do where we could pick it like you talked about.

    Reply
  5. Torrie @ To Love and To Learn says

    August 16, 2019 at 1:10 pm

    We usually do a major grocery haul at the beginning of the month as well, with some smaller trips thrown in later in the month. I do need to start planning my menus better though (or at all) because I’ve noticed we keep running out of grocery money by about the last week and a half, so I have to start getting a little more creative with meals and snacks 🙂 It means that the beginning of the month we tend to feast like kings, and at the end, we tend to eat a bit leaner, ha ha. Oh, well! It keeps things interesting 🙂

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube

Our Big Goal

Want to start a money making blog?  You don't need to be a tech wizard!  Here's the step-by-step photo tutorial!  You can do this!

Top Posts

  • 🥛 7 Smart Ways to Use Almost Expired Milk (Don't throw it out!)
    🥛 7 Smart Ways to Use Almost Expired Milk (Don't throw it out!)
  • Homemade Powdered Laundry Detergent with Zote
    Homemade Powdered Laundry Detergent with Zote
  • 🍅Homemade Tomato Sauce from Tomato Puree 🍅
    🍅Homemade Tomato Sauce from Tomato Puree 🍅
  • We're Doing Something Big and We Need Your Help
    We're Doing Something Big and We Need Your Help
  • Why I don't freeze soup (and what I do instead)
    Why I don't freeze soup (and what I do instead)
  • Why My First Blog Failed-- Don't Make These Mistakes
    Why My First Blog Failed-- Don't Make These Mistakes
  • My #1 Garage Sale Pet Peeve-- Don't Make This Mistake!
    My #1 Garage Sale Pet Peeve-- Don't Make This Mistake!
  • Easy Homemade Pie Crust in Bulk-- Frugal Festivities Day #12
    Easy Homemade Pie Crust in Bulk-- Frugal Festivities Day #12

Find it On AMAZON!

Now there is a simple and powerful way to track your blogging income and expenses to know exactly how profitable you are!

READER FAVORITES

Expert Tips to Save Money on Road Trips
How and Why to Live on Last Month's iIncome
Earning on Etsy Series
How to Set Up a Self-Hosted WordPress Blog

Copyright © 2013-2023 Six Figures Under

Privacy Policy · Copyright © 2023 ·Tasteful Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in