Six Figures Under

Personal Finance Made Public

  • About
    • Our Story of Paying Off Six Figures of Debt
    • We’re Debt Free!
    • Contact
    • Favorites
    • Guest Posting
  • FRUGAL LIVING
    • at HOME
    • FRUGAL FOOD
      • cooking from SCRATCH
      • growing & PRESERVING
      • Grocery Shoppping
      • Food Storage
      • other ways to SAVE on food
      • Quarantine Food Storage Challenge
    • with KIDS
    • SPENDING wisely
    • NO-SPEND month
    • Feats Flops & Funnies
    • ATTITUDE is everything
    • Holidays
  • FINANCES
    • Budgeting
    • Guide to Getting a Month Ahead Financially
    • Our Financial Situation
    • Personal Finance Made PUBLIC
    • Financial Safety Nets Series
  • DEBT
    • Smash Debt GUIDE
    • Getting STARTED
    • MOTIVATION
    • SPECIFIC Situations
    • Debt Smash-athon
    • Staying ON TRACK
    • OUR Repayment Updates
  • EARNING EXTRA
    • Start a BLOG
    • More on BLOGGING
    • Earning on ETSY Series
    • Earn Gift Cards with Swagbucks
    • AIRBNB Hosting
    • OTHER Ways to Earn Extra
  • Shop
You are here: Home / FRUGAL FOOD / Monthly Grocery Shopping – July 2019

Monthly Grocery Shopping – July 2019

July 9, 2019 by Stephanie 1 Comment

You may have noticed that I neglected to make a grocery haul video for April, May, and June.  We still bought groceries of course, but that was about as far as I got.  Well, we ate them too.  During the first trimester+ of pregnancy I am super tired and go to sleep really early, which means blogging and making videos drop off the radar.

Our grocery budget was nothing to brag about during those months.  We bought things you normally don’t see in our grocery hauls, like frozen burritos and frozen pizzas.  Here’s what we spent:

  • April $528
  • May $607
  • June $375 (back to being in control!)

For reference, we normally set $400 as our food budget (groceries and eating out, if we do any of that) for our family of seven.

How I Grocery Shop

I do my grocery shopping a little different than a lot of people.  I don’t shop from a menu.  I don’t shop from sales flyers (except Sprouts).  I don’t shop frequently.

I shop for ingredients that we’re lacking.  That means I don’t buy everything every month.  For example, in July’s monthly grocery haul you will see that I didn’t buy any pasta.  We certainly eat pasta around here, but I am well-stocked on pasta, so I didn’t need any this month.  We also do lots of baking, but I didn’t buy any baking supplies.  That’s because we have plenty of flour, sugar, and other baking essentials.

Also, while this is our main monthly grocery shopping trip, I will make a few smaller trips throughout the month.  We will need more milk and produce later in the month. I also like to stop by Grocery Outlet when I’m in the area to see what kind of awesome deals I can find and stock up on.  A few days ago, for example, I found granola bars (8ct) for $.24 per box.

July’s Grocery Haul

As usual, you can watch/listen to our grocery haul, or just scan the list below!

Winco $94

  • Cilantro $.48
  • Raisins $2.68/lb x 1.31 lb = $3.51
  • Nectarines $.88/lb x 3.53 lb = $3.11
  • Roma tomatoes $.98/lb x 4.56 lb = $4.47
  • Watermelon $.22/lb x 10.67 = $2.35
  • Spaghetti sauce (can) $.88 x 4 = $3.52
  • Spaghetti sauce (jar) $.98 x 2 = $1.96
  • Bagels (1 dozen) $4.98
  • Brownie mix $1.08 x 6 = $6.48
  • Instant mashed potatoes $2.68
  • Potatoes (10 lb) $2.48 x 2 = $4.96
  • Apples $.98/lb x 10.62 = $10.41
  • Marshmallows $.98
  • Red seedless grapes $.98/lb x 4.71 = $4.61
  • Celery $1.48
  • Pretzels $1.88 x 2 = $3.76
  • Tortilla chips $1.38 x 2 = $2.76
  • Mini chocolate chips $2.68/lb x 2.56 lb = $6.86
  • Bread $1.68 x 4 = $6.72
  • Bread $1.78 x 9 = $16.02
  • Hamburger buns $.85 x 2 = $1.70

Sam’s Club $217

  • Cream cheese (6 bars) $7.87
  • Ice Cream (1.25 gal) $5.48
  • Pineapple Tidbits (107 oz) $4.78
  • Natural Peanut Butter (2 x 40 oz @ $6.98) x 6 = $41.88
  • Strawberry Jam (2 x 32oz @ $6.86) x 6 = $27.44
  • 1% milk $2.20 x 3 = $6.60
  • 2% milk $2.70
  • Ground Beef 90/10 ~10lb $27.68
  • Ground Beef 90/10 ~6 lb $16.76
  • Cottage cheeese (3 lb) $4.98
  • Sour cream (3 lb) $4.42
  • Butter (2 x 4 lb @ $10.89) x 2 = $21.78
  • Stir fry veggies $7.98
  • Onions (10 lb) $4.22
  • Sausage (2 lb) $5.42
  • Bananas $1.23 x 6 = $7.38
  • Cheddar cheese block (2 lb) $5.48
  • Shredded cheddar cheese (5 lb) $10.86
  • Spring mix $3.28

So our total spending on monthly grocery shopping was $311.  That leaves just under $100 for mid-month shopping trips.

How about you?

  • I would love to hear how your grocery shopping is different or similar!
  • I would also love to hear what types of videos you’d like to see in the future.

Filed Under: FRUGAL FOOD, Grocery Shoppping

« Real Family Budget Update – June 2019
Debt Smash-athon JUNE Progress Report »

Comments

  1. Myeshia says

    July 16, 2019 at 6:55 pm

    The first trimester is so exhausting. So glad that you are feeling better. I love seeing your trips.

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube

Our Big Goal

Want to start a money making blog?  You don't need to be a tech wizard!  Here's the step-by-step photo tutorial!  You can do this!

Top Posts

  • 🥛 7 Smart Ways to Use Almost Expired Milk (Don't throw it out!)
    🥛 7 Smart Ways to Use Almost Expired Milk (Don't throw it out!)
  • Homemade Powdered Laundry Detergent with Zote
    Homemade Powdered Laundry Detergent with Zote
  • 🍅Homemade Tomato Sauce from Tomato Puree 🍅
    🍅Homemade Tomato Sauce from Tomato Puree 🍅
  • We're Doing Something Big and We Need Your Help
    We're Doing Something Big and We Need Your Help
  • Why I don't freeze soup (and what I do instead)
    Why I don't freeze soup (and what I do instead)
  • Why My First Blog Failed-- Don't Make These Mistakes
    Why My First Blog Failed-- Don't Make These Mistakes
  • My #1 Garage Sale Pet Peeve-- Don't Make This Mistake!
    My #1 Garage Sale Pet Peeve-- Don't Make This Mistake!
  • Easy Homemade Pie Crust in Bulk-- Frugal Festivities Day #12
    Easy Homemade Pie Crust in Bulk-- Frugal Festivities Day #12

Find it On AMAZON!

Now there is a simple and powerful way to track your blogging income and expenses to know exactly how profitable you are!

READER FAVORITES

Expert Tips to Save Money on Road Trips
How and Why to Live on Last Month's iIncome
Earning on Etsy Series
How to Set Up a Self-Hosted WordPress Blog

Copyright © 2013-2023 Six Figures Under

Privacy Policy · Copyright © 2023 ·Tasteful Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in